A listavezető hiperaktív volt, egy energiabomba, márpedig erre egy kampányban szükség is van. Azt a kritikát utólag is érdemes megfogalmazni, hogy a mennyiség a minőség rovására is ment. Kiragadtak tőle valóban félreérthető mondatokat, ami azért volt lehetséges, mert bele-bele hibázott.
A sok beszédnek sajnos az a kockázata, hogy egy-egy mondat félrecsúszik.
Ezzel együtt a vereségért nem okolható csakis Márki-Zay rossz kommunikációja, pláne hogy annak voltak jó részei is. Persze mindig a hiba ragad meg az emberekben.
Gyurcsány Ferenc szerint olyan nincs, hogy egy magát jobboldalinak valló politikus egy alapvetően baloldali közösség jelöltje. Ilyen nincs, és mégis van?
Logikusnak tűnik a DK elnökének okfejtése, ám ne feledjük: az előválasztásnak éppen az a lényege, hogy a szimpatizánsok dönthetik el, kit tartanak Orbán Viktor legalkalmasabb kihívójának. Nem állítom, hogy helyes, ám az ideológia háttérbe szorult. Személyelvűvé vált az előválasztás, a programok háttérbe szorultak. Kétségtelen ugyanakkor, hogy választást úgy nem lehet nyerni, ha a baloldali értékek nem kellő hangsúllyal jelennek meg. Túl sok mindent akartunk végül belezsúfolni a közös kampányba, az egyes pártok szavazatszáma sem adódott össze, de a kormányzóképesség szempontjából is rossz volt így az összkép.
A jobboldali véleményformálók és politikusok is ezt mondták.
Belülről azt éltem meg, hogy nagyon is megvolt a törekvés, de ez ebben a formában majdnem lehetetlen vállalkozás volt. Ahogy említettem, későn volt az előválasztás, sajnos szervezetileg és tartalmilag sem tudtunk egy egységes csapattá válni a voksolásig.
A DK-sok szerint Karácsony Gergely is felelős, hiszen visszalépett MZP javára. Haragszik rá?
Az MSZP már az előző parlamenti szavazáson, a főpolgármester-választáson és az előválasztáson is Karácsonyra tette a tétet. Nem a visszalépésben látom a fő problémát, úgy vélem, már az előválasztáson való indulása sem volt kellő mértékben megérlelt döntés eredménye. Ismerve Gergőt: míg a főpolgármesterséget valóban akarta, megküzdött érte, a kormányfő-jelölti kampánnyal kapcsolatban az elejétől fogva volt benne némi távolságtartás. Mintha nem akart volna miniszterelnök lenni. Tehát ha valamiért hibáztatom, akkor azért, hogy nem kellő meggyőződésből és elszánással indult el a jelöltségért. Sokan igyekeztek belelátni Magyarország következő kormányfőjét, választók tömegei, velük együtt pártok, szövetségesek, az értelmiségi holdudvar.
Gergő nem tudott ellenállni ennek a nyomásnak. A visszalépését kudarcnak éltük meg az MSZP-ben, keserűség volt bennünk miatta.